زیست شناسی سال چهارم دبیرستان (پیش دانشگاهی)

از کتاب زیست پیش دانشگاهی حدود ۱۸ تا از ۵۰ تست کنکور سراسری سوال میاد.فصول ۱ و ۲ و ۵ و ۸ فصول شدیدا مفهومی‌ای هستن. فصول ۹ و ۱۰ و ۱۱ حفظی هستن ولی خیلی مورد توجه طراحان. فصول ۳ و ۴ و ۶ و ۷ مفاهیم ساده‌ای دارند و نسبت به فصول قبلی اهمیت کمتری دارند.
پرسش و پاسخ

فصل اول: پروتئین سازی

در فصل ۱ زیست دوم با پروتئین​‌ها و در فصل ۵ زیست سوم با ساختار DNA آشنا شدیم و حالا در این فصل با ارتباط این دو آشنا خواهیم شد. مفهومی‌ترین فصل در کتاب پیش دانشگاهی با ۲ تست در کنکور اهمیت اين فصل رو دو چندان می‌کنه!

فصل دوم: تکنولوژی زیستی

در این فصل با مهندسی ژنتیک و کاربرد آن در علم پزشکی به عنوان مثال تولید واکسن به کمک باکتری‌ها، و همچنین کاربرد آن در علوم کشاورزی و دامداری آشنا خواهیم شد. در کنکور ۹۲ و ۹۳ از این مبحث در کنکور سراسری سوالی نداشتیم.

فصل سوم: پیدایش و گسترش زندگی

برای پاسخگویی به این سوال که حیات چگونه و چطور روی زمین پدیدار شد باید این فصل رو بخونید. فصل ساده‌ای است، اما قابلیت ترکیبی بالایی با فواصل دیگر دارد. همچنین باید فواصل زمانی و تقدم و تأخر در تکوین و انقراض جانداران را بدانید.

فصل چهارم: تغییر و تحول گونه‌ها

تمام آن چیزی که این فصل به شما می‌آموزد نقش انتخاب طبیعی در تغییر گونه‌هاست؛ همچنین با نظریات مختلف در مورد چگونگی تغییر گونه‌ها آشنا می‌شوید. معمولا یک تست در کنکور سراسری دارد؛ بعضی وقتام هیچی!

فصل پنجم: ژنتیک جمعیت

دوباره ژنتیک!!؟ اصلا از اسم این فصل نترسید؛ برخلاف ژنتیک سال سوم، تنوع مسائل ژنتیک جمعیت بسیار محدودتر است و با روشی که یادتون میدم از پس هر نوع سوالی برمیاید! مثل آب خوردن! ۳ یا ۴ تست از این بخش در کنکور سراسری سوال میاد.

فصل ششم:پویایی جمعیت و اجتماعات زیستی

در ابتدا در مورد جمعیت و سه ویژگی اصلی هر جمعیتی صحبت خواهیم کرد. سپس در مورد الگوهای رشد جمعیتی (نمایی و لجستیک) ایرادات آن‌ها صحبت می‌کنیم. در آخر در مورد ارتباط میان جانداران در اجتماعات زیستی حرف می‌زنیم. معمولا یک تست در کنکور!

فصل هفتم: رفتار شناسی

در این فصل رفتارهای مختلف جانوران از ابتدایی‌ترین تا پیچیده‌ترین را بررسی خواهیم کرد. سپس نقش انتخاب طبیعی در رفتارهای جانوران را بررسی خواهیم کرد.پس قبلش باید بدونید انتخاب طبیعی چیه. سهم این بخش یک تست در کنکور سراسریه.

فصل هشتم: شارش انرژی در جانداران

طراحان کنکور نه یک دل، بلکه هزار و یک دل عاشق این فصل هستن؛ چون هر جای سه کتاب زیست که مربوط به فتوسنتز و تنفس سلولی بشه می‌تونن این فصل رو باهاش قاطی‌پاتی کنن که چند سالیه این کارو می‌کنن. تازشم سه تست مستقیم هم در کنکور ازش میاد.

فصل نهم: ویروس​‌ها و باکتری‌​ها

اولین بار در فصل ۲ سال دوم با باکتری‌ها آشنا شدید؛ اینجا کامل‌تر با انواع اونها آشنا می‌شید. مطالب حفظیش فراوونه! با فصول ۱ و ۲ و ۳ پیش هم مرتبطه؛ چون اونجا هم از باکتری‌ها حرف زدیم.در ضمن با انواع ویروس‌ها هم آشنا خواهید شد که با فصل ۱ سال سوم مرتبطه. سه تست در کنکور سراسری داریم ازش!

فصل دهم: آغازیان

فصل خیلی خیلی مهمیه! باید تک‌تک آغازیان رو بشناسید ویژگی‌هاشون رو بدونید همینطور بتونید تو ذهنتون با هم مقایسشون کنید. تنها راه برای اینکار دسته‌بندی و ایجاد جداول مختلفه که ما اینکارو براتون کردیم. باید هر روز این جداول رو مرور کنید. سه تست در کنکور سراسری از این مبحثه!

فصل یازدهم: قارچ​‌ها

تولید مثل در قارچ‌های آسکومیست، زیگومیست و بازیدیومیست بخش اعظم این فصل رو تشکیل میده. باید بتونید چرخه تولید مثل این قارچ‌ها رو باهم مقایسه کنید. چون در تولید مثل صحبت از میوز و میتوز می‌شه، میتونن با مسائل ژنتیکی ترکیب بشن تا بیشتر حالت رو بگیرن!
تعداد تست:
سطح شما در این بخش:
زیرمباحث:
تعداد فیلم آموزشی:
تعداد دفعات مرور
تاریخ مرور تعدات تست زده شده فواصل مرور میانگین پاسخگویی دیگر کاربران