استفاده از تکنیک پومودورو برای مدیریت زمان

تکنیک پومودورو چیست؟

آکادمی کنکور - تکلیک پومودورو برای کنکوری ها
 

تکنیک پومودورو که گاهی از آن به عنوان فن پومودورو هم یاد می‌شود، شیوه‌ای برای مدیریت زمان است که توسط فرانچسکو سیریلو در اواخر دهه هشتاد میلادی مطرح شد و امروز به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پومودورو بر یک ایده اصلی استوار است: اینکه انسان نمی‌تواند به صورت پیوسته و برای مدت طولانی، تمرکز ذهنی و توان فیزیکی خود را بر روی یک موضوع یا یک هدف مشخص حفظ کند.

بنابراین، بر اساس تکنیک پومودور به شما پیشنهاد می‌شود که پس از مدتی تمرکز مطلق بر روی یک موضوع، به خودتان کمی استراحت اجباری بدهید و سپس مجدداً انجام آن کار یا فکر کردن به آن موضوع را ادامه دهید. این تکنیک مخصوصا برای کنکوری‌هایی مطلوب است که نسبت به خواندن یک یا چند درس خاص بی علاقه هستند. مثلا فردی که خواندن چند ساعت ریاضی برایش شبیه شکنجه شدن است با استفاده از تکنیک پومودورو می‌تواند خیلی راحت تر و با فشار کمتر خود را در درس ریاضی تقویت کند و بعد از مدتی که به این شرایط عادت کردت و همچنین پایه درسی مناسبی در درس پیدا کرد دیگر از خواندن ریاضی لذت هم می‌برد.

مبانی کلی تکنیک پومودورو برای مدیریت زمان به شرح زیر است:

تکنیک پومودورو
  • زمان کار خود را به مقاطع زمانی کوتاه تقسیم کنید. عموماً پیشنهاد می‌شود که ۲۵ دقیقه را به عنوان زمان مناسب در نظر بگیرید.
  • برای هر مقطع زمانی، یک هدف مشخص و فقط یک هدف مشخص داشته باشید.
  • ممکن است برای یک هدف مشخص، دو یا چند مقطع زمانی را در نظر بگیرید. مثلاً تصمیم بگیرید که برای مطالعه‌ی روزانه‌ی زبان، سه پومودورو وقت بگذارید.
  • همه‌ی ابزارهای حواس پرتی (موبایل و تلویزیون و برنامه هایی که نوتیفیکیشن دارند) را از خود دور کنید و کارتان را انجام دهید تا صدای آلارم برنامه پومودورو (که تنها آلارمی است که غیرفعال نکرده‌اید) به شما اعلام کند که وقت‌تان به پایان رسیده.
  • بین سه تا پنج دقیقه برای استراحت در نظر بگیرید.

بعد از ۳ یا ۴ پومودورو  یک استراحت طولانی‌تر نیم ساعته انجام دهید یا به کار هایی بپردازید که برای شما بسیار لذت بخش هستند و یاحداقل ضرورت و فوریت ندارند.

 

به این مطلب امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 7 | امتیاز: 4 از 5