فصل اول: مولکول‌های زیستی

همونطور که از اسم فصل معلومه در این بخش با مولکول‌هایی آشنا می‌شیم که بدن جانداران را تشکیل میدن. خیلی وقته که از این بخش به طور مستقیم در کنکور سراسری سوال نمیاد، اما این فصل به نوعی با تمام فصول دیگه زیست قابل ترکیب هستش.
پرسش و پاسخ

مولکول‌های زیستی و عنکبوت

در این بخش ابتدا درمورد اینکه مولکول‌های زیستی چه هستند صحبت می‌کنیم؛ بعدش تمام ویژگی‌های عنکبوت که در کتاب‌های زیست سه سال دبیرستان وجود داره رو بهتون میگیم. اگه دانش‌آموز سال دوم هستید ممکنه یه سری چیزایی که در مورد عنکبوت میگیم رو متوجه نشید؛ پس نگران نباشید.

کربوهیدرات‌ها

سوخت اصلی سلول‌های بدنمون کربوهیدرات‌ها هستند. در این قسمت با انواع کربوهیدرات‌ها (مونومر و پلی‌مر) آشنا می‌شیم؛ کربوهیدرات‌های ساختاری مثل سلولز و کیتین و کربوهیدرات‌های ذخیره‌ای مثل نشاسته و گلیکوژن.

پروتئین‌ها

همه کارهای درون سلول توسط پروتئین‌ها انجام می‌شود. در سرتاسر کتاب‌های زیست سه سال تحصیلی با پروتئین‌های مختلفی برخورد داشتید؛ در اینجا همه‌ی اونا رو خیلی منظم و دسته‌بندی شده باهم بررسی می‌کنیم.

آنزیم‌ها

بعد از مطالعه این بخش ویژگی‌های عمومی آنزیم‌ها رو خواهید دونست. همچنین با انواع آنزیم‌هایی که در کتاب‌های درسی اسمی از اونا برده شده آشنا می‌شید.

نکلئیک اسیدها

شناخت ساختار نوکلئیک اسیدها بسیار با اهمیته؛ چون در فصل‌های ۵ تا ۸ زیست سوم و فصل ۱، ۲ و ۳ پیش دانشگاهی در مورد این مولکول صحبت خواهیم کرد. بعد از مطالعه این بخش به تفاوت نوکلوئیک اسید و ریبونوکلئیک اسید پی خواهید برد.

لیپیدها

بیشترین مولکول غشای سلول‌های جانوران رو فسوفولیپیدها تشکیل میدن. فسفولیپید نوعی لیپیده! بعد از مطالعه این بخش باید بتونید انواع لیپیدها و ویژگی‌هاشون رو بشناسید و مثال‌هایی برای هر کدوم بزنید.

متابولیسم و ATP

ATP سوخت رایج سلوله؛ بدون این مولکول انجام هیچکدوم از فرآیندهای انرژی‌خواه سلول امکانپذیر نیست. در فصل ۸ پیش دانشگاهی به طور مفصل در مورد چگونگی ساخت ATP آشنا خواهیم شد. پس دانسته‌های شما در این بخش پیش نیاز اون بخشه!
تعداد تست:
سطح شما در این بخش:
زیرمباحث:
تعداد فیلم آموزشی:
تعداد دفعات مرور
تاریخ مرور تعدات تست زده شده فواصل مرور میانگین پاسخگویی دیگر کاربران