فصل اول: پروتئین سازی

در فصل ۱ زیست دوم با پروتئین​‌ها و در فصل ۵ زیست سوم با ساختار DNA آشنا شدیم و حالا در این فصل با ارتباط این دو آشنا خواهیم شد. مفهومی‌ترین فصل در کتاب پیش دانشگاهی با ۲ تست در کنکور اهمیت اين فصل رو دو چندان می‌کنه!
پرسش و پاسخ

از ژن تا پروتئین (آلکاپتونوریا و نظریه یک ژن-یک آنزیم)

در این بخش ابتدا در مورد ارتباط ژن با پروتئین صحبت می‌کنیم و سپس با بیماری ارثی آلکاپتونوریا آشنا می‌شویم. مراحل آزمایش بیدل و تیتوم روی کپک نوروسپوراکراسا و هدف از انجام هر مرحله خیلی مهمه!

رمزهای وراثتی

این بخش در مورد چگونگی انتخاب رمزهای ۳ حرفی یا همون کدون و ارتباط آنها با آمینو اسیدها صحبت خواهیم کرد. بخش آسونیه و چیز خاصی نداره!

انواع RNA و رونویسی

در مورد رونویسی یادت باشه حتما باید مراحل رونویسی رو به ترتیبی که کتاب گفته حفظ کنی و اینکه بدونی در هر مرحله چه نوع پیوندی شکسته و تشکیل می‌شه مهمه. شکل ۳-۱ و ۴-۱ کتاب هم نکاتی داره که باید بدونید.

مقایسه همانندسازی و رونویسی

همانند سازی توسط DNA پلی‌مراز انجام می‌شه و رونویسی توسط آنزیم RNA پلی‌مراز انجام می‌شه. از اونجایی مقایسه این دو اهمیت زیادی داره که اون رو در یک بخش جداگونه آوردیم!

آنزیم RNA پلی‌مراز

ریبوزوم

قبلا یه چیزایی در مورد ریبوزوم در فصل ۲ سال دوم خونده بودید حالا همه ی اون نکات بعلاوه نکات این فصل و فصول دیگه رو یک جا ببنید!

ترجمه

غول این فصل همین بخشه! اینجا هم مثل بخش رونویسی باید توالی و مراحلی که کتاب گفته رو بدونی. مثلا وقتی گفتم در مرحله ادامه ترجمه چه اتفاقی می‌افته سریع باید بگی ورود دومین tRNA به جایگاهA. یه سری نکات ریزی هم هست که باید موشکافانه بررسیش کنی که بهتون می‌گم چیا هست.

تنظیم بیان ژن در پروکاریوت‌ها (اپران لک)

تنظیم بیان ژن در یوکاریوت‌ها با پروکاریوت‌ها فرق داره. در پروکاریوت‌ها اینکه چه ژنی روشن و چه ژنی خاموش باشه توسط اپران‌ها تنظیم می‌شه. این بخش هم به اندازه بخش ترجمه اهمیت بالایی داره و مورد توجه طراحان کنکوره!

تنظیم بیان ژن در یوکاریوت‌ها

تنظیم بیان ژن در یوکاریوت‌ها کمی پیچیده‌تره! این قسمت سادست و فقط باید نقش عوامل رونویسی و فعال کننده و افزاینده رو در تنظیم بیان ژن بدونید و حواستون باشه اینایی که گفتیم فقط مخصوص یوکاریوت‌هاست و باکتری‌ها اینارو ندارن!

جهش و انواع آن

تعداد تست:
سطح شما در این بخش:
زیرمباحث:
تعداد فیلم آموزشی:
تعداد دفعات مرور
تاریخ مرور تعدات تست زده شده فواصل مرور میانگین پاسخگویی دیگر کاربران