بودجه بندی دروس عمومی کنکور


به نظر من و همۀ مشاوران برتر کنکور، هیچ یک از درس‌های مطرح در کنکور بی اهمیت و غیر مهم نیست. در واقع هیچ مشاور کنکوری نمیتونه دلیلی بر بی اهمیت بودن درسی در کنکور ارائه بده! پس تمامی دروس کنکور مهم و ضروری هستند؛ اما میدونیم که میزان اهمیت هر درس متفاوت است؛ مثلا در رشتۀ تجربی، میزان اهمیت درس زیست شناسی بیشتر از سایر دروس در این رشته می‌باشد.

 

چرا توضیح بالا رو خدمتتون عرض کردم؟! چون بعضی از دانش آموزان فکر می کنند که دروس عمومی زیاد مهم نیست و این درس‌های تخصصی هستند که رتبه ساز می‌باشند...

و من هم در جواب به این جور آدما! میگم که : برای کسب هر رتبه‌ای تو کنکور،دروس عمومی بسیار تاثیر گذارند!!

 

اگر به میانگین درصد رتبه های برتر کنکور یه نگاهی بندازید،بیشتر متوجه اهمیت دروس عمومی تو کنکور میشید.

درواقع برای کسب رتبۀ برتر، شما باید به دروس عمومی خیلی خوب پاسخ بدید چون اگر دروس عمومی رو پایین بزنید از خیلی از رقیباتون عقب می‌مونید. پس یعنی اگه شما میخوای که رتبۀ برتر بشی باید بالاتر از میانگین رتبه‌های برتر بزنی تا شما بجای اونا رتبه برتر بشی!

 

برای کسب رتبه های بالاتر(یعنی بعد از رتبه‌های برتر!) هم هر چی دروس عمومی بالاتر بزنید رتبه بهتری کسب می‌کنید، چون دانش آموزان متوسط و ضعیف اغلب در دروس اختصاصی ضعیف هستند و بیشتر رقابت در دروس عمومی است.

البته دروس عمومی هم از لحاظ اهمیت و میانگین درصد با هم کمی تفاوت دارند، ولی رتبه های خوب معمولا تو همه درس ها قوی عمل میکنند؛ به طور مثال میانگین عربی کل کشور درصدی صفر یا منفی داره اما این میانگین در رتبه های برتر هر رشته تا 80-90 هم میرسه.

برای درسای عمومی ممکنه وقت کم بیارید و به درس زبان نرسید.حواستون جمع باشه که مدیریت زمان رو رعایت کنید، تا بتونید همه سوالات رو حداقل یکبار دیده باشید. ممکنه سوالات آخر،سوالات ساده تری باشند و شما اونا رو از دست بدید.


هر یک از درس های عمومی در کنکور با یک ضریب خاص مطرح می شوند : ادبیات ضریب 4 - عربی ضریب 2 - دین و زندگی ضریب 3 - زبان ضریب 2

پس از لحاظ کمیتی، ترتیبت اهمیت این دروس به این صورته : اول ادبیات - دوم دین و زندگی - سوم عربی و زبان (اما این ملاک خوبی برای میزان اهمیت نیست، چرا که بعضی مواقع شاهد این خواهیم بود که در کسب رتبۀ خوب، مثلا عربی(ضریب 2) تاثیر بسیار بیشتری از ادبیات(ضریب 4) داره.)

در همۀ رشته ها(تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان) میزان اهمیت دروس عمومی به یک شکل است(در واقع به همین خاطره که اسمشون رو گذاشتن دروس عمومی!)

و در نهایت، بودجه دروس عمومی هم بصورت زیر است :

بودجه‌بندی سوالات دروس عمومی کنکور

درس

ضریب

تعداد سؤال

زمان پاسخگویی

ادبیات

4

25 تست

18 دقیقه(یعنی هر سوال 43 ثانیه!)

عربی

2

25 تست

20 دقیقه(یعنی هر سوال 48 ثانیه!)

دین و زندگی

3

25 تست

17 دقیقه(یعنی هر سوال 41 ثانیه!)

زبان انگلیسی

2

25 تست

20 دقیقه(یعنی هر سوال 48 ثانیه)

 

به این جزوه آموزشی امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 2 | امتیاز: 5 از 5