فهرست
 
  1. مراحل گوارش در نشخوار کنندگان
  2. دستگاه گوارش نشخوار کنندگان

 

گوارش در نشخوار کنندگانآکادمی کنکور - نشخوارکنندگان

دستگاه گوارش نشخوارکنندگان، مانند گاو و گوزن براى
استفاده از سلولز موجود در مواد غذایی سازگارى پیدا کرده است

معده نشخوار کنندگان(گاو ،گوسفند،بز) برخلاف معده انسان و علفخوارهاي ديگه 4 بخشيه ! جانور ابتدا مواد گیاهى را نیمه جویده می بلعد و وارد سیرابی و نگاری خود می کند. باکتری های تجزیه کننده سلولز درسیرابی و نگاری جانور زندگى می کنند و مقدار قابل توجهى از سلولز موجود در مواد گیاهی را تجزیه می کنند. جانور هنگام استراحت غذاى موجود در سیرابی و نگاری را بار دیگر وارد دهان خود می کند و آن را دوباره می جود و بار دیگر می بلعد. غذا این بار وارد هزارلا می شود و آب آن جذب می شود. پس از آن غذا به شیردان وارد می شود. در شیردان آنزیم هاى گوارشى جانور، موجب گوارش شیمیایی پلی ساکاريدها، چربی ها ، پروتئينها و تجزیه خودِ باکتریها می شوند(البته این آنزیم توانایی تجزیه سلولز را ندارد). در این جا غذا همراه با باکترى هایی که با آن وارد شده اند گوارش می یابد و مقدار زیادی از مواد غذایى آماده جذب می شوند. باکتری ها با سرعت بسیار تولیدمثل می کنند و بنابراین مقدار آنها تقریباً همیشه در لولهٔ گوارشی جانور ثابت می ماند.

آکادمی کنکور - نکته کنکوری دستگاه گوارش نشخوارکنندگان به علت سازگاری بیشتری که براى زندگی باکترى های تجزىه کنندهٔ سلولز و گوارش کامل غذا پیدا کرده است، نسبت به علف خواران دیگر، مانند اسب و فیل کارآیی بیشترى دارد. به همین دلیل مدفوع نشخوارکنندگان دارای سلولز کمتری نسبت به علفخوارانی مانند اسب و فیل است که معده 4 بخشی ندارند. در فیل و اسب چون تجزیه سلولز در روده بزرگ انجام می شود و روده بزرگ (برخلاف روده باریک)چندان طویل نیست مواد غذایی آنچنان فرصت جذب را ندارند و  مقدار زیادی سلولز بدون آنکه تجزیه  و جذب شود از بدن دفع می شود.

آکادمی کنکور - نکته کنکوری ترتيب مراحل گوارش غذا در نشخوار کنندگان به شرح زير است :(حتماً این ترتیب رو حفظ باشید و بدونید غذا از هر اندام چند بار عبور می‌کنه!)

آکادمی کنکور - مراحل گوارش در نشخوارککندگان


آکادمی کنکور - نکته کنکوری  همانطورکه مشاهده مي کنيد غذا از دهان 2 بار و از مري 3 بار عبور مي‌کند.
آکادمی کنکور - نکته کنکوری مدفوع داراي سلولز کم است زيرا بيشتر آن توسط باکتري ها تجزيه مي‌شود.(بر خلاف مدفوع در اسب، فیل و انسان)
آکادمی کنکور - نکته کنکوری  باکترى ها با سرعت بسيار توليد مثل(تقسیم دوتایی) مى‌کنند و بنابراين مقدار آن‌ها تقريباً هميشه در لوله گوارشى جانور ثابت مى‌ماند.

دستگاه گوارش نشخوارکنندگان

دستگاه گوارش نشخوار کنندگان

 

دهان

 

گوارش مکانيکي( همانند انسان و نهنگ، ملخ)

مري

 

انتقال غذا از دهان به سيرابي و هزارلا- از نگاري به دهان

معده

 

سيرابي (بزرگترين و عقبي ترين بخش معده): تجزيه سلولز توسط باکتري

نکته : در روده بزرگ انسان نیز باکتری هایی وجود دارد که سلولز را تجزیه می کنند.

نگاري (جلو ترين بخش معده): تجزيه سلولز توسط باکتري

هزارلا: آبگيري(همانند روده بزرگ در انسان و روده ملخ)

 در دستگاه گوارش نشخوارکنندگان اول آبگیری انجام میشه بعد مواد غذایی در شیردان تجزیه میشن اما در انسان غذا ابتدا در معده و روده باریک تجزیه میشن و باقی مواد در روده بزرگ آبگیری انجام میشه!

شيردان: گوارش مواد غذايي به جز سلولز(پلي ساکاريدها، پروتئينها، تجزیه خودِ باکتريها )

روده

 

جذب مواد غذايي

 
 
به این جزوه آموزشی امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 5 | امتیاز: 4/6 از 5
سلام,آیا در روده گاو آغازیان تجزیه کننده سلولز وجود دارند؟
طبق مطالب کتاب درسی و سوالات کنکور در گاو آغازیان و باکتری‌های تجزیه کننده سلولز فقط در نگاری و سیرابی که جزء معده‌ی گاو هستند فعالیت دارند. باکتری‌ها و آغازیان تجزیه کننده سلولز همراه با مواد غذایی به روده می‌آیند ولی در آنجا فعالیت ندارند.
این جمله:"محل ساخته شدن E سلولاز در گاو برخلاف ملخ نمی تواند جایگاه اصلی جذب مواد غذایی باشد." غ در نظر گرفته شده و در پاسخ عنوان شده که:محل گوارش شیمیایی و جذب اصلی هر دو در معده ملخه.نظر شما چیه؟ من که گیج شدم و متوجه نشدم چی به چیه
خب در ملخ معده محل گوارش مواد غذایی و همچنین جذب مواد غذایی رو به عهده داره و روده تنها در جذب آب از مواد گوارش یافته نقش داره. اما در گاو در بخش نگاری و سیرابی که معده گاوه و دارای باکتری‌هایی سلولاز سازه تنها سلولز تجزیه میشه و برخلاف معده ملخ(که جذب از روده انجام می‌شد) محل جذب مونومر های غذایی نیست.
یعنی همه باکتری ها و آغازیان تجزیه کننده سلولز در شیردان گاو ازبین نمی روند و تعدادی به روده میرسن؟
سلام خسته نباشید... یه سوالی واقعا ذهنمو مشغول کرده و به هرکی گفتم با شکو تردید جواب دادن ! شروع گوارش شیمیایی در گاو سیرابیه یا دهان ؟