ميزان تاثير سوابق تحصيلي در قبولي کنکور و جبران معدل پايين

آکادمي کنکور - موفقيت در کنکور

بسياري از دانش آموزان هميشه اين مشکل و اضطراب را با خود دارند که نمرات پايين سوابق تحصيلي آن ها تا چه اندازه مي تواند آن را از هدفشان دور کند!؟ اصلا آيا با اين نمرات امکان موفقيت در رشته هايي خوب و دانشگاه هاي خوب وجود دارد يا نه و اگر اينطور است چه بايد کرد! در اين مقاله قصد داريم به اين سوالات شما پاسخ بدهيم البته با ذکر سند و مثال ! قبل از هر چيز بهتره توضيح مختصري در مورد چگونگي محاسبه نمره تراز  و رتبه شما داشته باشيم :

آکادمي کنکور - کارنامه رتبه 6

معمولا تراز فردی که رتبه 1 رقمی مي شود حدود 12هزار مي شود و از این میزان  25 درصد  يعني 3000 مربوط به نمره نهايي شما مي شود  و 9 هزار تاي آن  مربوط به نمره کنکور شماست. مثلا فردي که قصد قبولي در دانشگاه شهيد بهشتي را دارد بايد نمره ترازي بيشتر از 10400 داشته باشد که بخشي از آن از 9000 تا به دست مي آيد و بخشي ديگر از نمره 3000 کتبي نهايي. در سازمان سنجش به اين دليل از عبارت تاثير مستقيم استفاده کرده است نمره کنکور شما نمي تواند جاي نمره کتبي نهايي شما را بگيرد چون هر کدام از دو بخش جدا تشکيل شده اند و جداي از هم محاسبه شده و در کنار هم قرار ميگيرند.

از انجايي که ما به فرمول هاي آماري و محاسباتي سازمان سنجش کشور دسترسي نداريم بهترين راه براي پي بردن به ميزان تاثير سوابق تحصيلي در رتبه شما آوردن دو کارنامه ي با رتبه يکسان و معدل هاي با فاصله زياد است به همين خاطر بعد از مقايسه کارنامه هاي فراوان از بين کارنامه هايي که در سايت گزينه 2 قرار گرفته بودند به دو کارنامه زير برخوردم که مقايسه اين دو کارنامه مي تواند براي شما بسيار جالب باشد و همينطور اين قضيه را براي شما روشن کند.

در کارنامه اين فرد مشاهده مي کنيد که معدل کتبي نهايي ايشان 19.98 شده يعني تنها در يک درس دو واحدي(غير از دروس اختصاصي) نمره 19.75 داشته و باقي درس ها 20 شده است. رتبه ايشان در زير گروه 1 و منطقه دو، 2817 شده است. ميانگين دروس عمومي ايشان حدود 30 بوده و دروس عربي و زبان را حدود 85 درصد زده و دروس ادبيات و معارف را حدود 55 درصد.

آکادمي کنکور - کارنامه دانش اموز با معدل 1998 

 

 

حال به نفر دوم توجه کنيد اين فرد داراي معدل 15 بوده است است و همينطور براي درس زيست شناسي نمره اي ندارد و براي نمره نهايي اين درس تنها از نمره کنکور ايشان استفاده شده در حاليکه نفر اول در همه دروس اختصاصي از جمله زيست شناسي موفق به کسب نمره 20 شده است.از همينجا مي توان نتيجه گرفت درصد 50 در درس زيست شناسي در کنکور سراسري فردي که تنها نمره کنکور آن در نظر گرفته شده برابري مي کند با فردي که در کنکور 33.4 درصد زيست زده و نمره امتحان نهايي 20 را گرفته است.

درصد 50 درس زيست در کنکور بدون تاثير سوابق تحصيلي = درصد 33.4 +نمره 20 در امتحان نهايي

يعني با نمره 20 در زدن 8 تست زيست کنکور صرفه جويي کرده ايد!

بريم ادامه داستان رو بگيم ... فرد دوم رتبه 2734 را کسب کرده يعني نمره و رتبه کسب شده اين دو نفر بسيار به هم نزديک هستند (معدل پايين تره کمي بهتر شده) و با يک تقريب مي توان آن ها را يکسان گرفت.

آکادمي کنکور - کارنامه دانش آموز با معدل 15

اگر به نمرات دروس عمومي اين دو نفر نگاه کنيد مي بينيد که با يک تقريب کلي هر دو، دو درس 80 و دو درس55 دارند.پس چيزي که باعث شده رتبه معدل 20 با رتبه معدل 15 برابر باشد چه بوده است ؟

بله، پاسخ را بايد در نمرات دروس اختصاصي داوطلب جستجو کنيم درس ها را يک به يک بررسي مي کنيم:

رياضيات : در اين درس هر دو درصد مشابهي را کسب کرده اند و تنها فرد داراي معدل 15 يک تست رياضي بيشتر حل کرده است.

فيزيک : در اين درس فرد با معدل 15 ، 20 درصد (حدود 6 تست)بيشتر از فرد داراي معدل 20 حل کرده است.

زيست : فرد داراي معدل 15 ، 16 درصد(8 تست) بيشتر از فرد داراي معدل 20 زده است.

شيمي : در شيمي هم فرد با معدل پايين حدود 6 تست بيشتر از فرد با معدل 20 کرده است.

 

نتيجه گيري نهايي

 اگر حدود نمره دروس نهايي شما 15 هم باشد با زدن حدود 6 تست بيشتر از 3 درس اختصاص (زيست، فيزيک، شيمي)با يک فرد با معدل 20 در يک جايگاه قرار خواهيد گرفت. روشن است که اگر معدلي بالا تر از 15 داشته باشيد با زدن تعداد تست کمتري به اين سطح خواهيد رسيد.

نتيجه اخلاقي : هيچ چيز نمي تواند مانع رسيدن شما به هدفتان شود.

 
مشاور تخصصي رشته تجربي
به این مطلب امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 1 | امتیاز: 5 از 5