دومين گام مهم پس از تعيين هدف، تسلط بر خود است!

آکادمي کنکور - تسلط بر خود

در مقاله قبلي در مورد اهميت کنکور به عنوان مهم ترين و سرنوشت ساز ترين آزمون زندگي و داشتن هدفي روشن صحبت کرديم. فهميديم که ابتدا بايد هدفي وجود  داشته باشد تا انگيزه اي به وجود آيد .اما آيا فقط داشتن هدف و نيت کردن کافيست ؟؟ هدف و به دنبال آن انگيزه اولين نيروي محرکه براي سوق دادن شما به آرزوهايتان و تحمل سختي هاست مسلما تلاش و تحملي ناملايمات جزو لا ينفک هر هدف بالاييست. تسلط بر خود از توانايي هاي با ارزشي است که اگر کسي بخواهد واقعا بر سرنوشتش حاکم شود حتما بايد به دستش آورد. معمولا افراد از اين رهگذر به دو دسته تقسيم مي شوند :

گروه اول : دسته اول کساني هستند که به نظر مي آيد که بازيچه اي به دست حوادث هستند و سرنوشت بر آن ها حاکم است.(90 درصد مردم دنيا از اين دسته اند پس اگه جزو اين دسته بوديد از خود مايوس نشويد)

گروه دوم : کساني که هميشه خود براي آيندشان تصميم مي گيرند و هميشه نقشه اي در سر دارند  تا در آينده به آن عمل کنند و به جاي آن که برده حوادث روزگار شوند خود بر آن حاکم هستند.(10 درصد مردم دنيا از اين دسته اند اگر جزو اين دسته هستيد بايد به خود بباليد.)

گروه اول هميشه نداشتن شانس را بهانه مي​کنند و از ديد آن ها شانس هميشه به گروه دوم لبخند مي زند. در حقيقت نه گروه اول بدشانس هستند نه گروه دوم خوش شانس بلکه تفاوت آنها فقط در چگونگي رفتار و روش زندگي آن هاست.افرادي که هيچ تسلطي بر خود ندارند همواره شانس ، حوادث و ديگران را بهانه کرده و آن ها را عامل تمام بدبختي و خاکبرسريشان مي دانند. بر عکس ، کساني که همواره بر خود و رفتارشان مسلط هستند، مسئول پيروزي و شکست را خودشان مي دانند و مسئوليت هاي خود را بر گردن ديگرا نمي اندازند.

خب حالا شما خود را جزء کدام دسته مي دانيد؟ خوب فکر کنيد و بي محابا پاسخ دهيد !

اگر احساس مي کنيد که جزو گروه اول هستيد اصلا نگران نباشيد .مي دانيد چرا ؟

 اولا که فطرت انسان طوري است که شخص رو به سمت بي خيالي و بي توجهي مي برد. دل بستن به هوس ها و لذت هايي که به ما پيشنهاد مي شوند امري عادي است. بهر مند شدن از يه چيز خوشايند بسيار راحت تر از مقاومت در برابر آنهاست.بروز دادن خشم و عصبايت بسيار آسان تر از کنترل آن است. لم دادن و پهن شدن جلوي تلويزيون و ديدن و پذيرفتن بي چون و چراي اخبار بسيار آسان تر از مطالعه دقيق روز نامه اونم با ديدي منتقدانه است. انداختن مسئوليت گرفتاري ها و بدبختيهاي ما که بر اثر اشتباهات خودمان به وجود آمده اند بر گردن ديگران به جاي مبارزه با علل ايجاد کننده آن به شخص اطمينان خاطر بيشتري مي دهد. البته همه​ي اين ار ها گناه نيست ها!!! رفتن به سوي راحتي است. حتي اگه وارد اتم ها هم بشيم ميبينيم الکترون ها تمايل دارن به لايه هاي انرژي پايين تر بيايند.اما چه مي توان کرد که متاسفانه راه صحيح راهي دشوار است.

دومين دليل :

دومين دليل براي اينکه خود را نگران نکنيد اين است که تسلط بر خود امري اکتسابي است و با آموزش مناسب و تلاش در جهت مناسب و صحيح به سادگي به دست مي آيد. البته بعضي افراد به علت طبيعت خاص خود راحت تر مي تواند  اينکار را انجام دهد مثلا شخصي که خيلي عصبي و حساس است براي کنترل خود دچار مشکلات بيشتري مي شود تا کسي که خونسرد است. در کل شخصيت و گرايشات طبيعي شما از هر نوع که باشد مطمئن باشيد فقط با اراده و تلاش است که تسلط بر خود را به دست آورده و بر احساسات و هيجانزدگي هاي خود عالي شده و آرامشتان را در هر شرايطي حفظ خواهيد کرد و با پشتکار به هدفتان خواهيد رسيد.

حالا شما ممکنه به ما بگيد که اگر قرار بر اراده داشتنه من موفق نخواهم شد چون نمي توانم بر خودم مسلط باشم، پس اراده اي هم نخواهم داشت. دوست عزيزم اراده نيز رشد خواهد کرد اولين تلاشي که ما از تو ميخواهيم بسيار کوچک است به تدريج شما هر بار بيشتر بر خودتان مسلط مي شود و به اين ترتيب اراده شما کمکم تقويت مي گردد .با تقويت اراده خود بيشتر بر خود تسلط خواهيد يافت و اين چرخه به همين شکل ادامه خواهد يافت.

 

درس اولي که در اين بخش بايد بياموزيد اين است که تسلط بر خود امري مادر زادي نيست و هر کسي با هر خصوصيات و طبيعتي ميتواند آن را به دست آورد اگر واقعا بخواهد.

عليرضا سياحي

 

مهر 94

به این مطلب امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
salam shabeton bekhier...man shakhsiati bein in do groh daram...yani ta zamani ke be hadafam naresidam tamam talasham ro mikonam ama vaghti movafagh misham ehsas mikonam in dafe shans ovordam... b nazar shoma man che kar baiad bokonam????
سلام وقت شمام بخير. هيچ موفقيت بزرگي با شانس به دست نيومده. حتي اگه در انجام امري ميزاني شانس هم دخيل باشه مطمئن باشيد اين تلاش شماست که شانستون رو زياد کرده. بهتره به خودتون و توانايياتون اطمينان داشته باشيد.از خودتون بپرسيد اگه واقعا تلاش نمي کرديد بازم ميتونستيد موفق بشيد ؟؟