برای کسب درصد خوب در درس زیست شناسی کنکور چگونه زیست بخوانیم!

در این 2 - 3 سال اخیر کسب درصد بالا در درس زیست شناسی به یک کابوسی بزرگ برای داوطلبین کنکور تبدیل شده است چرا که این درس علاوه بر اینکه به خاطر داشتن ضریب12 اهمیت ویژه ای در نمره تراز شما خواهد داشت، به دلیل دشواری و طولانی بودن سوالات اخیر کنکور، حساسیت بیشتری را برای شما به وجود آورده است. که صد البته این حساسیت کاملا به جاست. چون در سر جلسه آزمون اکثر داوطلبین اولین درس اختصاصی خود را با درس زیست شناسی شروع می کنند و در صورتیکه این درس شما را سر جلسه پنچر کند با چرخ پنچر ادامه فرآیند آزمون برای شما تلخ تر از زهر خواهد بود! و احتمالا تاثیر بد آن بر روی درس های دیگر نمود خواهد کرد.پس ما باید قبل از آزمون خود را برای رو به رویی با آن کاملا آماده کرده باشیم.نگاهی به آمار و اطلاعات زیر می تواند عمق فاجعه را برای شما روشن سازد.

 

آکادمی کنکور - درصد های داوطلبین در کنکور سراسری 86 تا 93

  

خب همه این هارو که میدونستید ! سوال این است! چطور باید خود را برای سوالات زیست آماده کنیم:

برای اینکه خود را برای درس زیست(و هر درس دیگری) آماده کنید ابتدا باید 2 کار را انجام دهید :

1. ماهیت این درس را خوب بشناسید.

2. جایگاه فعلی خود یعنی میزان تسلط و پایه درسی خود را در این درس به خوبی بدانید.

من با مورد اول شروع میکنم :

ببینید درس زیست شناسی اصولا از چند جنبه با دروس دیگر فرق دارد .

اولین ویژگی نکات حفظی فراوان این درس است:

اول از همه لازمه که بهتون بگم که شما مروری که در این درس انجام می دهید باید چندین برابر دروس دیگر باشد و این مرور هم باید به صورت مرور از کتاب، جزوات و نکات نوشته شده باشد و هم مرور به صورت تست . برخلاف دروس ریاضی و فیزیک که بعد از مدتی تنها  با مرور با تست مشکل شما حل خواهد شد. این جا اگر فقط با تست مرور کنید بسیاری از مطالب حفظی و به ظاهر کم اهمیت را ازدست خواهید داد و اگر فقط از کتاب و جزوه مرور کنید شما قدرت تجزیه و تحلیل را که سر جلسه آزمون شدیدا به آن نیاز دارید از ذهن خود میگیرید. دلیل دیگری که برای مرور های متعدد در این درس دارم این است که به خاطر خاصیت ترکیبی بودن سوالات زیست هر چقدر که شما جلو می روید و بار دیگر درس های قبلی را مرور می کنید حس میکنید چیز های جدیدی دارید یاد میگیرید بعنی میتوانید بین مباحث بعدی و قبلی خودتان یک ارتباط نزدیکی پیدا کنید همچنین نکاتی را که قبلا با خواندن آن درس نمیتوانستید ببینید این دفعه نکات خودشون برای شما چشمک می زنند.پس انتظار نداشته باشید با خواندن 3 یا 4 بار زیست به درصد بالا در کنکور برسید.

خب برای مرور درس زیست چگونه باید عمل کنم :

اولا که برای مرور درس زیست شناسی اگر از جزوه ای هم استفاده میکنید حتما از کتاب درسی خود نیز غافل نشوید به خاطر اینکه بسیاری از سوالات کنکور طوری هستند که شما باید شکل ها و ادبیات کتاب را به خوبی بهذهن سپرده باشید. . ثانیا اگه بار اول است که زیست را میخوانید بهتر است ابتدا به صورت روز نامه وار آن را خوانده و از روی آن رد شوید. مخصوصا اگر دانش آموز سال دوم هستید نیازی نیست خیلی روی خواندن درس مکث کنید.من می خوام با اولین خواندن یک دید کلی ای نسبت به آن مطلب در ذهنتان نقش ببندد.

مرور دوم : با فواصل زمانی معین حداقل 24 ساعت دوباره آن درس را مرور کنید و اینبار سعی کنید کمی دقیق تر آن را مطالعه کنید و دوباره جاهایی را که نفهمیدید علامت بزنید.

مرور سوم : برای بار سوم که مطالعه می کنید سعی کنید جاهایی را که نفهمیدید از استادتان، دوستانتان و یا از اینترنت به دنبال جواب خود بگردید.

مرور چهارم : از بار چهارم به بعد شما باید از روی هر منبعی که استفاده میکنید از آن فصل به صورت تصادفی تست بزنید و سعی کنید به ذهن خود فشار بیاورید تا مطالبی را که در 3 بار مرور قبل خود خواندید به یاد آورید.همچنین نکاتی را که در پاسخنامه تشریحی منبع شما وجود دارد را با مارکر علامت بزنید.و سپس آن را وارد کتاب درسی و در صفحه مربوط به خود کنید.

اصول درست مرور در زیست و یا هر درس دیگر این است که در زمانهای کوچکتر مرور های بیشتری کنید! هر وقت که زمان مرور شما زیادشد حجم کاری شما زیاد شد بدانید که در حال سوزاندن وقت با ارزش خود هستید.برایتان مثالی میزنم همگی شما میدانید که پرتقال ویتامین ث دارد حال آیا این عقلانی است که 10 کیلیو پرتقال بخورید تا ویتامین ث شما برای یکسال تأمین شود ؟ مسلما خیر! باقی ویتامین ث شما از دفع می شود چون بدن جایی برای ذخیره آن ندارد. اما اگر شما روزی یک پرتقال مصرف کنید ویتامین ث به حد مطلوب به بدن شما میرسدو سلامت شما به خطر نخواهد افتاد. درس خواندن هم همینطور است شما باید به اندازه ظرفیت ذهنتان یک مطلب را بخوانید و اگر یک مبحث خاص را برای ساعات طولانی مطالعه کنید ذهن دیگر اطلاعات بیشتری از آن مطلب جذب نمی کند.

خب !! از مرحله 4 که گذشتید دیگر به صورت چرخشی مرحله 3 و 4 را تکرار کنید.

دومین ویژگی سوالات کنکور در این درس(ترکیبی بودن) :

دومین ویژگی سوالات زیست کنکور، خاصیت ترکیبی بودن تست های کنکور است، تنها با حفظ کردن کتاب درسی حتی واو به واو آن حتی به درصد 10 هم در کنکور نخواهید رسید، قبل از هرچیز به این تست نگاه کنید :

هر جانوري كه ساده ترين ............ را دارد، فاقد ........... ميباشد.                                                        (سراسری 93)

1)  گيرنده ي نوري  هومئوستازي                                    2) دستگاه عصبي  همولنف

3)  دستگاه گردش مواد  سلولهايي با زوائد حركتي           4)  گردش خون بسته  گوارش برون سلولي

 

 تست بالا اولین تست زیست شناسی کنکور سراسری 93 بوده : برای حل این تست شما باید جواب این سوال ها را بدانید :

1) کدام جانور ساده ترین گیرنده نوری را دارد ؟

2) کدام جانور ساده ترین دستگاه عصبی را دارد ؟

3) کدام جانور ساده ترین دستگاه گردش مواد را دارد؟

4) کدام جانور ساده ترین دستگاه گردش خون بسته را دارد ؟

تازه بعد از اینکه به سوال بالا جواب دادی باید ببینی آیا فاقد اون ویژگی که نوشته هست یا نه!

دیدی چطوره ؟ خیلی از سوال های کنکور به این شکله که برای اینکه شما به راحتی جواب ندید به جای خود جانور ویژگی هاشو براتون میگه : مثلا جانداری که ساده ترین گیرنده نوری رو داره  : کرم پلاناریاست، جانوری که ساده ترین دستگاه عصبی رو داره هیدره ، جانوری که ساده ترین دستگاه گوارش رو داره عروس درساییه و جانوری که ساده ترین دستگاه گردش خون بسته رو داره کرم خاکیه(چون قلبش 5 رگ منقبض شوندست)!

آکادمی کنکور - نکته مهم پس برای درس زیست شناسی باید همه ویژگی های یک جاندار رو کنار هم یه جا بنویسی و دائم مرورشون کنی و سعی کنی به جای اسم جاندار هر جاندار رو از ویژگی هاشون بشناسی ! مثلا تا من گفتم جانداری که دهن و مخرجش یکیه ، تو فوری بگی هیدر!

سومین ویژگی سوالات کنکور در این درس(مقایسه ای) :

کنکور سراسری سال 93 دارای 22 سوال مقابسه ای بود   تستای پایین دقت کنید:

گياه بنت قنسول ............ (سراسری 93)

 1. برخلاف زنبق، از گياهان چند ساله ي علفي ميباشد.
 2. برخلاف گندم، در انتهاي برگهاي خود روزنه هاي آبي دارد.
 3. همانند گوجه فرنگي، ميتواند تحت تأثير يك شب بسيار گرم گل دهد.
 4. همانند نرگس زرد، در برش عرضي ساقهي خود، سه بخش متمايز دارد.

 

كدام گزينه عبارت زير را به نادرستي تكميل مينمايد؟ (سراسری 93)

در ماهی ...............، خرچنگ دراز .................... .

 1. مانند  سلولهاي قلب توسط خون روشن تغذيه ميشوند.
 2. مانند  سرخرگ پشتي داراي خونِ غني از اكسيژن است.
 3. برخلاف  سرخرگ شكمي، خون غني از اكسيژن را به بافتهاي مختلف بدن ميرساند.
 4. برخلاف  مقدار زيادي از تركيبات پلاسما، از ابتداي مويرگها به فضاهاي بين سلولي وارد ميشود.

 

خوب دیدید؟چطور بود ؟ این سوالا رو معمولا از کتاب زیست سال دوم طراحی میکنند چون بیشتر حفظیه و این راه خوبی برای  تلف کردن وقت شما سر جلسه کنکوره ! حالا برای این چه کنیم ؟

من از شما یه سوالی میپرسم آیا میشه حافظ و نیوتون رو با هم مقایسه کرد ؟ ؟ خب طبیعیه که مقایسه این دو آدم بسیار بزرگ با هم  دیگه مسخرست چون یکی شاعره و اون یکی فیزیکدانه ! تو قسمت سوال های مقایسه ای هم چیز هایی رو با هم مقایسه میکنن که معمولا تو کتاب در مورد هردوشون با هم صحبتی کرده! مثلا این ها :

دستگاه گردش مواد در کرم خاکی،ماهی ، انسان،خرچنگ، مبخ و ...

دستگاه گوارش در جانورای بالا

دستگاه تنفس در جانوران مختلف

تنظیم بیان ژن در یوکاریوت ها و پروکاریوت ها

تولید مثل در انواع قارچ ها

مقایسه چرخه کربس و کالوین

مقایسه ویژگی های انواع آغازیان(مثلا مقایسه تولید مثلشون، محل زندگیشون و ...)

انواع تولید مثل در گیاهان

و ...

آکادمی کنکور - نکته مهمپس هر جا که دیدید 2 تا چیز شبیه همدیگر هستش بلافاصله یه جدول بکشید و اون 2 تارو با هم مقایسه کنید.

چهارمین ویژگی سوالات کنکور در این درس(سوالات هر و همه) :

در کنکور سراسری 93، 27 سوال هر و همه داشتیم برای رویارویی با این سوالات باید چه کنیم ؟

هر مهره داري كه سلولهاي جنسي خود را به داخل آب رها ميسازد، ........... (سراسری 93)

 1. در دوران جنيني، مغز سه بخشي دارد.
 2. داراي گردش خون مضاعف است.
 3. ماده دفعي نيتروژن دار خود را، بدون صرف انرژي به آب پيراموني منتشر مي كند.
 4. به كمك دستگاه تنفسي خود، فقط از اكسيژن محلول در آب استفاده مي نمايد.

هر سلول گياهي كه، ............... (سراسری 92)

 1. داراي ديواره ي دومين است، در انتقال شيره ي خام نقش دارد.
 2. در استحكام ساقه نقش دارد، فاقد هسته و غشاي پلاسمايي مي باشد.
 3. دي اكسيد كربن را تثبيت مي كند، در توليد فلاوين آدنين دي نوكلئوتيد نقش دارد.
 4. در پايان هي خود منافذ بزرگي دارد، حاوي اندامك هاي تغيير شكل يافته مي باشد.

 

خب راهکاری که میخوام بهتون بگم فوق العادست و حتی باهاش میتونید تمام قسمت های قبلم با این روش ضربه فنی کنید. حتی در درس هایی که حفظی نیستند مثل شیمی ، ریاضی و فیزیکم کاربرد دارند که درمقالات بعدی به سما دوستان عزیز معجزه این روش را یاد خواهم داد. اسم این روش، روش نقشه ذهنی  یا image mapping است. من مبتکر این روش نیستم بلکه این روش توسط فردی به نام تونی بازان ابداع شده است و در بسیاری از مناطق و سیستم های آموزشی دنیا استفاده می شود .درواقع این روش بهترین روش برای یاد آوری و به خاطر سپاری موضوعات مختلف پیرامون یک موضوع اصلی است.

در نقشه ذهنی یک ایده اصلی در مرکز وجود دارد که مسلما خودش رو از چند جنبه می توان بررسی کرد به ازای هر جنبه یک زیر شاخه می کشیم و دوباره این زیر شاخه به شاخه های کوچتری  تقسیم می شود. شما تا بی نهایت و تا جایی که ذهنتان اجازه می دهد میتوانید به این شاخه ها عمق بدهید. همچنین اگر هر شاخه و تمام زیر شاخه های آن دارای یک دسته ویژگی مشترک هستند آن ها را بنویسید تا اینگونه به ویژگی های مشترک هر دسته و ویژگی های خاص هر دسته پی ببرید. با این روش به راحتی به سوالاتی که از قید هر و همه در آن ها استفاده میشود پاسخ خواهید داد. برای اینکه این روش بهتر یاد بگیرید نقشه ذهنی بافت گیاهی را برای شما کشیده ام تا شما با الگو برداری از این روش برای هر موضوع یا جانداری در زیست شناسی از پس همه سوالاتی که با هر و همه شروع می شود بربیایید و همچنین به راحتی یک ساختار منظمی از مطالب درسی را در ذهن خود بسازید. در این نقشه ذهنی اگه یک شاخه و زیر شاخه های آن دارای ویژگی های مشترکی باشند با فلش به یک کادر ،ویژگی های آن را نوشته ایم. درآینده نزدیک قصد دارم نقشه های ذهنی بسیاری از مباحث کتاب درسی را به این شکل برای شما بکشم.

 

آکادمی کنکور - نقشه ذهنی انواع بافت گیاهیآکادمی کنکور - نکته مهمپس برترین روش برای دسته بندی و خلاصه نکات کنکوری زیست شناسی استفاده از روش نقشه ذهنی است. با این روش نه تنها در عرض 5 دقیقه میتوانید تمامی مطالب و نکات ریز و درشت یک مبحث را مرور کنید بلکه میتوانید از بالا دیدی مقایسه ای بین دو موضوع مختلف داشته باشید و تشابه و تفاوت ها را مثلا بین دو جاندار ، دو چرخه و یا دو فرآیند بررسی کنید تا به راحتی به انواع مختلف سوالات کنکور از قبیل سوالاتی که با هر و همه شروع میشود سوالات که دارای کلمات همانند و برخلاف است و بسیاری ا سوالات دیگر پاسخ دهید. این روش را در هیچ کتاب کنکوری بازار ندیده ام  و اگر با روش ما مطالعه کنید از بسیاری از داوطلبین کنکور پیشی خواهید گرفت.

 

ادامه دارد ...

 

عليرضا سياحي

مهر 94

به این مطلب امتیاز دهید:
لطفا برای امتیاز دادن به این مطلب وارد شوید.
تعداد افراد امتیاز دهنده: 3 | امتیاز: 5 از 5